• Ви знаходитесь тут:

• Швидка психологічна допомога

Поради дорослим

Не виховуйте дітей, все рівно вони будуть схожими на вас, виховуйте себе

Голос дитини

• Окрім їжі, дайте мені теплосердечність, безпечний спокій і вашу любов.

• Дозвольте втішатися моїми замислами в цьому дивному світі постійних змін.

• Дайте мені доволі речей, якими я мала б змогу маніпулювати, доторкатися до них, нюхати, слухати, а навіть інколи й ламати.

• Дозвольте мені в міру моїх сил сідати, соватись, ставати, ходити, лазити і скакати.

• Не ідентифікуйте ваших почуттів і думок із природними потребами мого організму.

• Не кажіть, що я співаю, бавлюсь чи експериментую «забагато, задовго, зачасто».

Шановні батьки!

Година народження вашої дитини є першою годиною її навчання і виховання

Робіть

1. Радійте Вашій дитині.

2. Займаючись домашніми справами, наспівуйте щось.

3. Розмовляйте з дитиною спокійним, підбадьорливим тоном.

4. Слухайте дитину уважно, коли вона вам щось розповідає.

5. Будьте терплячим.

6. Щодня читайте дитині.

7. Не скупіться на нагороду: похвалу чи поцілунок.

8. Заохочуйте зацікавленість і уяву дитини.

9. Піклуйтесь про те, щоб у дитини були нові враження, про які вона могла б розповісти.

10. Допомагайте дитині вивчити її ім'я та адресу.

11. Якщо дитина почала щось колекціонувати, займіться разом із нею.

12. Відвідуйте разом із дитиною музеї, бібліотеки.

13. Не втрачайте почуття гумору.

Не робіть

1. Не перебивайте дитину, не кажіть, що ви все зрозуміли, не відволікайтеся, поки дитина не закінчила свою розповідь — тобто не дайте дитині запідозрити, що вас мало цікавить те, про що вона розповідає.

2. Не ставте занадто багато запитань.

3. Не примушуйте робити дитину те, до чого вона не готова.

4. Не змушуйте дитину щось робити, якщо вона «крутиться», втомилась чи чимось схвильована.

5. Не потрібно весь час поправляти дитину, постійно повторювати: «Не так», «Перероби це».

6. Не кажіть: «Ні, вона не червона», краще скажіть: «Вона синя».

7. Не варто критикувати дитину навіть наодинці, тим більше в присутності інших.

8. Не слід встановлювати для дитини великої кількості правил: вона перестане звертати на них увагу.

9. Не зловживайте стимулами для дитячих вражень — іграшками, поїздками тощо.

10. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми.

10 заповідей виховання для батьків від Януша Корчака

1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.

2. Не вимагай від дитини плати за все, що для неї зробив. Ти дав їй життя, як вона може подякувати тобі? Вона дасть життя іншій, та – третій, і це безперервний процес подяки.

3. Не зривай на дитині свої образи, щоб на старості не їсти гіркий хліб. Адже, що посієш, те і зійде.

4. Не відносься до її проблем зверхньо. Життя дане кожному по силах, і будь впевнений, їй вона тяжка не менше, чим тобі, а може бути, і більше, оскільки у неї нема досвіду.

5. Не принижуй!

6. Не забувай, що самі важливі зустрічі людини – її зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них – ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.

7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.

8. Дитина – це не тиран, який володіє твоїм життям, не тільки рідна істота. Це і дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток у ньому творчого вогню. Це велике кохання матері й батька, у яких буде рости не «наша», «своя» дитина, але душа, дана на зберігання.

9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, що не хотів би, щоб робили твоїй.

10. Люби свою дитину любою – не талановитою, невезучою, дорослою. Звертаючись до неї – радій, тому що дитина – це свято, яке поки з тобою.

М л я м з

Внутрішній світ дитини протягом дня добре показати методом «млямз»:

М — мене

Л — люблять

Я — я

М — можу

З — зробити

Абетка для батьків

А – аналізуйте інформацію, яку дитина отримує з Інтернету, засобів масової інформації.

Б – будьте толерантними під час розмови з дитиною.

В – вас запитують – уважно слухайте запитання дитини.

Г – говоріть з дитиною у зрозумілій, прийнятній для неї формі.

Д – дивіться телевізор, читайте пресу, працюйте в мережі Інтернет разом з вашою дитиною.

Е – економте свій час і сили на вмовляння дитини прочитати якусь книжку чи подивитись певну передачу; напевно, їй це ще зарано – усьому свій час.

Є – єдність між поглядами, оцінкою батьків того, що дивиться, читає, у що грається дитина на комп’ютері.

Ж – життя дитини не має обмежуватися одним телевізором, комп’ютером чи Інтернетом.

З – з розумінням ставтеся до інтересів дитини, зважайте на її вік, захоплення.

І – ігри на комп’ютері заміняйте рухливими іграми надворі.

К – купуйте дитині тільки необхідне, не потурайте її забаганкам.

Л – любіть своїх дітей та приділяйте їм більше уваги.

М – мистецтво – це не тільки сучасна музика, графіті, телебачення та Інтернет.

Н – не говоріть дитині: «Це тобі ще рано знати», спробуйте знайти слова які зрозуміло пояснять найскладніші поняття.

О – обговорюйте з дитиною актуальні проблеми.

П – поважайте думку дитини.

Р радійте та сумуйте разом з дитиною у повсякденному житті.

С – стежте за своєю поведінкою, бо діти наслідують вас.

Т – творчий потенціал дитини розвивайте.

У – успіх у вихованні залежить від здорової атмосфери в родині.

Ф – фарби та палітра кольорів у вашому житті нехай завжди сяють тільки веселими барвами.

Х – хай завжди дитина відчуває інтерес до себе.

Ц – цікавтеся друзями дитини: запрошуйте їх до себе в гості, дізнавайтесь про їхні захоплення, погляди на життя, чим вони цікавляться.

Ч – частіше допомагайте дитині виконувати доручену справу, але не виконуйте її за неї.

Ш - шум – ворог здоров’я дитини.

Щ – щастя і радість дітей – у ваших руках.

Ю – юнацький вік – найкращий період життя дитини.

Я – якщо хочете, щоб ваша дитина була ввічливою, порядною, люб’язною, правдивою, ставилася до всіх з повагою – дотримуйтесь цих порад самі.